okwest

Bestyrelsens beretning 2016 PDF Udskriv Email
Tirsdag, 09 Maj 2017 14:04

Orienteringsklubben West

Bestyrelsens beretning for 2016.

Bestyrelsen bestod i 2016 af:

Formand: Mogens Nielsen

Kasserer: Anna Trab

Medlem: Jens-Jørgen Onsberg

Medlem: Peter Gammelvind

Arrangementer:

Søndag den 28. februar afviklede vi 2. lange dag i Vest med 108 deltagere, en lille stigning i forhold til året før. Sven W, Thorkild og Per B. stod for arrangementet.

Lørdag den 30. april arrangerede vi igen den landsdækkende event ”Find vej Dagen”. Med Lene som koordinator arrangerede vi dagen i Sønder Heden Plantage. Det blev ikke nogen succes denne gang, da der kun kom ganske få. Det havde været et rigtig dårligt vejr om formiddagen, så det var måske grunden. I 2017 prøver vi igen, og prøver igen med Sønder Heden Plantage, og igen med Lene som koordinator.

Det er efterhånden blevet en tradition, at vi afvikler et træningsløb i lunden i samarbejde med Bo-og genoptræningscentret Lunden. Vi laver en kørestol venlig bane, som beboerne prøver, og efter løbet inviterer institutionen til fælles grillfest.

Igen i 2016 afviklede vi Naturløbet, som er et arrangement for Varde kommunes skoler. Dette gjorde vi fredag den 16. september i Arnbjergparken. Ca. 270 unge mennesker var tilmeldt fra skolerne i Varde kommune, og det var dejligt at se den store iver de udviste i konkurrencerne. Frederik og Christian havde det hele under kontrol inkl. baner. 20 valgfri poster – Find så mange poster som muligt på 30 minutter, og supersprintbanen som blev lidt kortere i år, da vi måtte ændre den på dagen, pga. gravearbejde, men stadig med 7 poster.

Den 29. og 30. oktober afviklede OMI (Oksbøl Militær Idrætsforening) åbent DM og World Cup i orienterings Biathlon. Steen Oxfeldt var stævneleder, og han havde bedt OK West om at hjælpe med afviklingen. Jens var banelægger og Asta banekontrol. Mogens stod for beregningen og flere medlemmer hjalp i beregning og med kontrolløb før konkurrencerne. Stævnet gav et lille overskud som tilfaldt OK West.

Sporten:

Vi er stadig placeret i 3 division, hvor vi løber sammen med Ribe OK under navnet West/Ribe. I matcherne i 2016 deltog der 15 og 11 fra OK West. En lille tilbagegang fra 2015.

Påskeløbene blev i år afholdt j Kolding området. Om det var årsagen ved jeg ikke, men der deltog kun 4 fra OK West på alle tre etaper, og 2 på en enkelt etape.

Klubmesterskaberne er afviklet efter planen. Der deltog ikke så mange til Lang, som vi nu afvikler med start lørdag formiddag, og derefter tænder grillen. Til nat og ultralang var det nogenlunde det sædvanlige.

Træningsløbene er alle blevet afviklet med fint fremmøde med Sven som træningsmester. Det er ikke altid lige let at få banelægger posten besat, men heldigvis er der altid velvillighed, når Sven en gang imellem er nødt til at trykke folk lidt på maven. Træningsløbene er vores hovedaktivitet og hele nerven i klubben. Jeg kan derfor kun opfordre til at melde sig som banelægger. Føler man ikke man er erfaren nok til at gøre det selv, ved jeg Sven vil forsøge at finde en hjælper.

Ungdom:

Der er pt. 11 medlemmer i klubben der er under 20 år. Vi har stadig ingen ungdomstræner og samarbejdet med OKE på dette område, er stadig sat på stand by. Bestyrelsen er klar over, at det er et meget vigtige område, men har ikke haft resurserne til at holde dette i gang. Er der derfor nogle der vil afse tid til dette område, hører vi meget gerne.

Seniorklubben:

Seniorlubben afholder stadig møde ca. en gang om måneden, alle der har tid og lyst, er velkommen. Medlemmerne søger for at klublokalet bliver gjort rent, vedligeholder materiellet eller ”find vej” posterne. Er der ikke noget praktisk går vi én rask tur i skoven. Der sluttes altid af med en god frokost.

Driften:

Der er modtaget tilskud fra Varde kommune for vores ungdoms aktivering på xxxxxxx,00 kr. Aldersgrænsen er 25 år, så derfor er der 17 der tæller her. Vi betaler stadig husleje. Enkelte nyanskaffelser til klubben er foretaget for at vores træningsudstyr og korttegningsudstyr er opdateret og komplet.

Vi er i skrivende stund 75 aktive og 8 passive i klubben. Det er en fremgang på 2 aktive i forhold til 2015.

Årets økonomiske resultat giver et overskud på ca. 9.000 kr.

Vi har stadig en solid egenkapital der sikrer grundlag for klubbens aktiviteter

Aktiviteter:

Den 10. maj var der skovens dag, hvor vi deltog i Varde Sdr. Øst. Fra skovfoged boligen på Roustvej. Søren var forhindret, så Klaus og Anette klarede det alene. Der var over 100 som prøvede at stifte bekendtskab med orientering, så vi fik præsenteret vores sport.

Korttegning:

Der har igen i 2016 været stor aktivitet på kortfronten. Palle er blevet færdig med Blåbjerg Vest. Jens har revideret Nyminde Nord og Gødel, og Erling er rigtig langt med Gellerup. Da Blåbjerg Vest nu er blevet tegnet, er det muligt at løbe på O-kort fra Henne til Nymindegab ca. 11 km. I den forbindelse har Jens lavet et stort kort af alle kort fra Blåbjerg til Gødel. Størrelsen på kortet er over en meter i længden.

2017:

Stævner:

Vi skulle have afholdt 1. lange dag i Vest den 22. januar, men det kunne ikke rigtig falde i hak med skovtilladelser, så vi har valgte at aflyse og i stedet lave en forårslang i Vest den 26. marts. Sven W er stævneleder og Per og Søren er banelæggere. Det har i mange år været Thorkild der også har været banelægger, men han har valgt at stå over i år.

Sporten:

Der afvikles igen 2 divisions matcher som klubbens medlemmer opfordres til at deltage i. den 2. april og 17. september.

Aktiviteter:

DOF arrangerer igen i 2017 en landsdækkende Find vej dag, og i år bliver det den 29. april. Vi deltager også i år, og prøver igen med ét arrangement i Sønder Heden - med Lene som koordinator. Hanne er med som tovholder på facebook delen. Lene ønsker at blive aflastet, og kan måske ikke selv komme på dagen. Vi håber derfor, at der er nogen der vil melde sig til at hjælpe hende.

Vi arrangerer også Naturløbet igen i 2017. Datoen er ikke fastlagt endnu, men det bliver i september.

Korttegning:

På bestyrelsen vegne:

Mogens Nielsen

Senest opdateret ( Tirsdag, 09 Maj 2017 14:08 )
 

west billeder

85.jpg

Kommende aktiviteter

Onsdag 22 August kl.17:30
Træningsløb i Tange
________________________
Onsdag 29 August kl.17:30
Træningsløb i Ho
________________________
Onsdag 05 September kl.17:30
Træningsløb i Vrøgum Ø
________________________
Onsdag 12 September kl.17:30
Træningsløb i Guldager Vest
________________________
Torsdag 13 September kl.10:00
Seniormøde
________________________

West kalender

August 2018
M T O T F L S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
September 2018
M T O T F L S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Medlemmerne

k14.jpg
Copyright © 2018 okwest. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU/GPL licens.